Polska, rewolucja, historia

Konstytucja więzienna – jakie były zasady życia politycznych więźniów podczas Rewolucji 1905?

Rewolucja 1905 roku była znaczącym okresem w historii Polski, pełnym napięć społecznych i politycznych przemian. W jej trakcie wielu działaczy politycznych trafiło do więzień, gdzie musieli zmierzyć się z surowymi warunkami i restrykcjami narzuconymi przez władze. Jednym z najważniejszych aspektów życia tych więźniów była tak zwana „konstytucja więzienna”, czyli niepisany kodeks regulujący życie wewnątrz murów…

Rewolucja 1905

PPS a Ruch Chłopski: Współpraca na rzecz polskiej wsi

W połowie roku 1905, kiedy fala rewolucji przetoczyła się przez Królestwo Polskie, szczególnie znaczącą rolę odgrywały dwa ruchy – Polska Partia Socjalistyczna (PPS) i ruch chłopski. Ich wspólna walka przyczyniła się do znaczących zmian społecznych i politycznych na wsi polskiej. Geneza współpracy PPS i ruchu chłopskiego Polska Partia Socjalistyczna miała na celu walkę o niepodległość…

Polska, Historia

Obchody Rewolucji 1905: Pamięć i dziedzictwo narodowe

Rewolucja 1905 roku w Polsce była kluczowym momentem w walce o niepodległość i prawa robotnicze. Choć sama rewolucja zakończyła się niepowodzeniem, jej dziedzictwo trwa w pamięci narodowej do dziś. Obchody upamiętniające te wydarzenia mają na celu przypomnienie wkładu Polaków w walkę o równość i sprawiedliwość, a także uczczenie pamięci tych, którzy zginęli w walce. Kontekst…