Rewolucja 1905

Obchody

2014-06-15

Obchody 114. rocznicy Rewolucji 1905 roku odbędą się w dniach 15 i 16 czerwca 2019 r.

◾ Tematem tegorocznych obchodów są organizacje pracownicze – miasto Łódź w latach Rewolucji stało się centrum ruchu zawodowego Królestwa Polskiego. W związkach zawodowych znalazło się ok. 50% osób czynnych zawodowo ✔

◾ Zastanowimy się nad tym czym były związki zawodowe kiedyś, a czym są dzisiaj – i czy potrzebujemy organizacji pracowniczych.

Harmonogram:

◾ 15 czerwca: przemarsz z elementami rekonstrukcji historycznej – przebierz się w strój robotniczy, weź flagę i chodź z nami obalić carat. Start: godzina 18.00 przy pasażu Schillera ✊ Informacja na Facebooku: https://www.facebook.com/events/634919966958301/

◾ 16 czerwca: premierowy spektakl Teatru Chorea z rewolucyjnymi utworami Suavasa Lewego w Teatrze Szwalnia o godz. 19.05. Bilety są do zdobycia na stronie: https://evenea.pl/event/rewolucja/ (liczba miejsc ograniczona!). Szczegóły spektaklu znajdziecie poniżej. Informacja na Facebooku: https://www.facebook.com/events/679409712487891/

Organizatorzy:

◾ Fundacja „Łodzianka”
◾ Stowarzyszenie Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom

Patronaty:

Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Patronaty medialne:

◾ Histmag.org
◾ Nowy Obywatel

Czym była Rewolucja 1905 roku?

Rewolucja 1905 r.  to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Łodzi. Był to masowy zryw społeczny i narodowy, w którym wzięło udział dziesiątki tysięcy mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Walczono o zmiany polityczne, takie jak ustanowienie republiki demokratycznej, wolność słowa i wyznania czy zaprzestanie rusyfikacji. Demonstrowano i strajkowano domagając się także godnych warunków pracy i życia.

Żądania ekonomiczne zakładały m.in. skrócenie dnia pracy do 8 godzin, ubezpieczenie pracowników na wypadek starości, nieszczęśliwych wypadków czy śmierci. Domagano się możliwości zrzeszania w związkach zawodowych, prawa do dwutygodniowego urlopu i bezpłatnych szkół początkowych dla dzieci.

Najważniejszym dla Łodzi wydarzeniem doby rewolucji jest z Powstanie Łódzkie, trwające od 22 do 24 czerwca. Wówczas sponiewierane masy ludności spontanicznie rzuciły się do walki z caratem – z wojskiem i policją. W mieście powstało ponad sto barykad. Dzielnie stawiano opór wrogowi, mimo jego znacznej przewagi liczebnej i technicznej. Walczono o wolność i godność.

Spektakl teatralny „Rewolucja 1905”

Spektakl opowiada o rewolucji widzianej oczami współczesnego młodego człowieka. To zbiór odczuć i spostrzeżeń dotyczących buntu robotników. Zbiór młodych myśli na temat proletariackiej przeszłości. To kilka obrazów o emocjach, które mógł odczuwać robotnik ryzykujący swoje życie dla dobra sprawy, matki przekręcaczki nie mającej czym nakarmić swoich dzieci, szwaczki, którą majster zgwałcił w fabryce, tłumu jednostek pragnących jedynie żyć godnie.

Spektakl „Rewolucja 1905” to sposób w jaki młodzi ludzie za pośrednictwem wielu środków przekazu pragną przywrócić zapomnianą historię Powstania Łódzkiego.

W projekcie obok młodych artystów współpracujących z Teatrem Chorea biorą udział artystki Teatru Rajstopy, profesjonalni muzycy oraz uczniowie i studenci zainteresowani teatrem i historią Łodzi.

Obsada: Zuza Gieras, Katarzyna Haniszewska, Kuba Morawski, Marta Kaczmarek , Aleksandra Korniejenko, Kamil Olczyk, Dominika Kamińska, Zuzanna Polkowska(Teatr Rajstopy), Noemi Wrzos (Teatr Rajstopy), Aleksandra Ziomek, Jacek Witych.

Reżyseria i montaż tekstów: Ewa Otomańska & Teatr Rajstopy
Kompozytor: Suavas Lewy; Pianista: Marcin Kawczyński
Wizualizacje: Mateusz Swarabowicz (Studio CeHa)

❗ Uwaga: Spektakl jest od 16 roku życia.

◾ Wydarzenie jest bezpłatne. Zadanie jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Plakat zapraszający na obchody 114. rocznicy Rewolucji 1905 r.