Artykuły

„Za napad kozactwa i krwawą masakrę bezbronnego tłumu zawrzała protestem Łódź robotnicza”

2013-06-12

Aleksy Rżewski, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej i pierwszy prezydent Łodzi w II RP, zawarł w swoich wspomnieniach „W walce z przemocą” opis walk barykadowych w czerwcu 1905 roku. Było to tzw. Powstanie Łódzkie, którego rocznicę obchodzić będziemy 22 czerwca (patrz: Obchody Powstania Łódzkiego).

Oto co pisał Aleksy Rżewski:

„Za napad kozactwa i krwawą masakrę bezbronnego tłumu manifestantów przy ul. Piotrkowskiej zawrzała protestem Łódź robotnicza […]

Do pierwszego starcia z żołdactwem doszło w tak zwanej republice PPS na Widzewie. Kilkuset robotników, z żerdziami wyrwanymi z parkanów, ruszyło w brawurowym ataku na oddział kozacki, który, zostawiwszy dwóch ciężko rannych kozaków na miejscu, pierzchnął w panicznym popłochu. Ażeby uchronić się od karnej ekspedycji na Widzew, zbudowano z nabytych pak bawełnianych barykady. Środek ten i zwycięstwo widzewiaków zostało z entuzjazmem przyjęte przez ogół robotniczy.

[…] Organizacja Spiskowo-Bojowa PPS, której byłem członkiem, miała za zadanie ująć całą akcję masową w zorganizowane ramy i prowadzić prawidłową walkę o charakterze partyzanckim. Zbudowaliśmy pod kierunkiem tow. instruktora, byłego oficera rosyjskiego, kilka barykad wzorowych, wedle wszelkich zasad saperskich […] Jedna z najsilniejszych barykad była na Widzewie.”

rżewski_redux
Aleksy Rżewski, Zdjęcie z książki: W walce z przemocą