Artykuły

Wspomnienie o robotniku Antonim Tosku

2013-06-26

Klaudia Wojciechowska nadesłała nam wspomnienie rodzinne o swoim przodku:

Antoni Tosek był łódzkim robotnikiem. Wcześnie stracił ojca i jako najstarszy z rodzeństwa został głową rodziny (wg różnych relacji miał wtedy 12 lub 14 lat, czyli odpowiednio: urodził się w 1879 lub 1881 roku), chcąc pomóc matce poszedł do pracy. Pracował ciężko – najpierw na utrzymanie rodzeństwa, a później na utrzymanie własnego domu.

W 1905 roku walczył na barykadach w Powstaniu Łódzkim. Jego żona – Ewa Tosek, z domu Bojanowska – przenosiła pod spódnicą broń i bomby dla rewolucjonistów.

Antoni Tosek był świadkiem rozpędzania tłumu przez dwóch kozaków. Tratowali ludzi i strzelali do nich. W tłumie szła jego żona i było ryzyko, że kozacy na nią wjadą. Prawdopodobnie wtedy zginęłaby nie tylko ona, bo Ewa miała pod spódnicą „mały arsenał”. Antoni sięgnął po brauninga i wystrzelił w kierunku kozaków. Jednego zranił. Drugiego zabił na miejscu – resztą zajął się tłum.

Tosek żył z brzemieniem tego czynu do końca swoich dni. Ale nigdy nie żałował – zrobił, co musiał.

Bardzo dziękujemy Klaudii za nadesłanie wspomnienia i zachęcamy do przesyłania nawet drobnych historii, jeśli są przechowywane w pamięci Waszych rodzin!

01
Źródło: Beinecke Digital Collections