Artykuły, Multimedia, Popularne

Zduńska Wola i Stary Cmentarz w Łodzi

2015-11-01

Niedzielny spacer po cmentarzu przy ulicy Łaskiej w Zduńskiej Woli – części rzymskokatolickiej i ewangelicko-augsburskiej:

Grób Bronisława Michalaka, instruktora zduńskowolskiej komórki Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, nazywanej Kwiatem Paproci – od Lasu Paprockiego, gdzie prowadzono ćwiczenia. Michalak był autorem kilkudziesięciu zamachów na szpicli i policjantów. Po ustaniu fali rewolucyjnej, 8 maja 1908 roku został wydany przez szpicla. Osaczony przez wojsko w domu nr 20 przy ulicy Piwnej, popełnił samobójstwo. Grób Bronisława Michalaka został niedawno odnowiony.

Grób Edwarda Ignacego Boernera, proboszcza ewangelickiego w Zduńskiej Woli i Kaliszu oraz Marii z Rauhów – rodziców Ignacego Boerna, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej. Ignacy Boerner był w trakcie Rewolucji 1905 roku aktywny w Ostrowcu Świętokrzyskim, organizował wystąpienia robotnicze. W grudniu 1905 r., po wybuchu moskiewskiego powstania robotniczego, został przywódcą autonomicznej Republiki Ostrowieckiej, obejmującej powiaty opatowski, sandomierski i iłżecki. W latach późniejszych Boerner walczył w Legionach, był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, po odzyskaniu niepodległości został ministrem poczt i telegrafów.

W niedzielę, w dniu Wszystkich Świętych, na Starym Cmentarzu w Łodzi paliły się znicze na mogiłach rewolucjonistów. Na grobach położono kwiaty.