Artykuły, Popularne

Strugiana

2015-05-14

Nasze nowe nabytki – materiały związane z Andrzejem Strugiem: gazeta „Światowid” z 1927 roku, koperta FDC i znaczki z 1957 roku.

Na okładce „Światowida” z 5 maca 1927 roku czytamy, że Andrzej Strug został laureatem nagrody im. Elizy Orzeszkowej. Komentarz pod zdjęciem:

Zebrany w Warszawie sąd konkursowy nagrody im. Elizy Orzeszkowej przyznał to wysokie odznaczenie za całą twórczość literacką Andrzejowi Strugowi, jednemu z najwybitniejszych współczesnych powieściopisarzy polskich, autorowi „Ludzi Podziemnych”, „Dziejów jednego pocisku” i „Mogiły Nieznanego Żołnierza”, powieści, które obok wysokiego artyzmu, odznaczają się głębokim wniknięciem w zagadnienia nowożytnego życia narodowego i społecznego.

Znaczek pocztowy ukazał się w 20. rocznicę śmierci Andrzeja Struga, wraz z towarzyszącą kopertą FDC (Kopertą Pierwszego Dnia Obiegu). Projekt i wykonanie: S. Szymański.

Andrzej Strug był cenionym pisarzem międzywojnia, działaczem praw człowieka, socjalistą. W czasie Rewolucji 1905 roku był liderem Wydziału Chłopskiego (Wydziału Wiejskiego) Polskiej Partii Socjalistycznej. Tematowi Rewolucji poświęcił wiele swych dzieł, m.in. cykl „Ludzie podziemni”, „Jutro”, „Ze wspomnień starego sympatyka”, „W twardej służbie” czy „Dzieje jednego pocisku”.